Факультет психології та спеціальної освіти
Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара
Головна
Кафедри
Загальної та соціальної психології
Педагогічної та вікової психології
Педагогіки, дошкільної та спеціальної …
Волонтерський центр
Рада студентів
Новини
Інформація
Абітурієнтам
Вступ на бакалаврат
Вступ на магістратуру
Вступ до аспірантури
Студентам
Викладачам
Про нас
Історія факультету
Наукова діяльність
Міжнародна діяльність
Роботодавці
Роботодавці кафедри загальної та …
Роботодавці кафедри педагогічної та …
Роботодавці кафедри педагогіки, …
Бюро з якості освіти
Бюро з академічної доброчесності
Головна
Кафедри
Загальної та соціальної психології
Педагогічної та вікової психології
Педагогіки, дошкільної та спеціальної …
Волонтерський центр
Рада студентів
Новини
Інформація
Абітурієнтам
Вступ на бакалаврат
Вступ на магістратуру
Вступ до аспірантури
Студентам
Викладачам
Про нас
Історія факультету
Наукова діяльність
Міжнародна діяльність
Роботодавці
Роботодавці кафедри загальної та …
Роботодавці кафедри педагогічної та …
Роботодавці кафедри педагогіки, …
Бюро з якості освіти
Бюро з академічної доброчесності
Становлення кафедри педагогіки, дошкільної
та спеціальної освіти
Кафедра педагогіки, дошкільної та спеціальної освіти Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара сьогодні є одним із провідних центрів України у галузі загальної, соціальної та спеціальної педагогіки, організації волонтерської роботи майбутніх педагогів в умовах закладу вищої освіти, професійної налаштованості на практичну діяльність у спеціальних освітніх закладах, співпраці з педагогічними колективами з інклюзивним упровадженням.
Кафедра педагогіки (пізніше назва її часто змінювалася залежно від профілю та напрямів діяльності – педагогіки та психології, педагогіки та корекційної освіти, педагогіки та спеціальної освіти, педагогіки, дошкільної та спецільної освіти) заснована у 1918 році з початком створення Катеринославського університету. До 1962 року вона мала статус загальноуніверситетської кафедри, а пізніше була приєднана до філологічного факультету (1971) й продовжувала функціонувати у його складі до 1984 р., відколи й розпочалася історія виникнення педагогічного факультету (в. о. декана – доцент В. І. Ткачук з 30.08.1984 р.).
У різні роки кафедру очолювали відомі учені, педагоги: Михайло Іванович Задериголова (з 1927 по 1930 рр.), Михайло Самійлович Брук (з 1 вересня 1930 по серпень 1941 р., у серпні 1941 р. евакуйований на Північний Кавказ, працював у середній школі, на заочному секторі АзДУ, згодом переїхав до м. Сухумі, де завідував кафедрою педагогіки державного педінституту. У 1943 р. повертається до ДДУ та інституту удосконалення вчителів і продовжує працювати доцентом, завідувачем кафедри педагогіки ДДУ (1944), помічником проректора з навчальної частини ДДУ (1945–1946), потім знову затверджений на посаді завідувача кафедри педагогіки ДДУ (1946), де і працював до 1952 р.), Сергій Андрійович Данилов (на кафедрі працював з 1945 р. ст. викладачем, завідувачем був обраний за конкурсом у 1951 р. і працював до 1965 р.), Іван Терентійович Прус (з 1965 р. до 1968 р.).
У 1968 р. кафедру очолив кандидат педагогічних наук, професор Ігор Олександрович Рейнгард, який є одним із засновників нової наукової галузі – педагогіки вищої школи: особистість високоерудована, креативна, емоційно компетентна та вмотивована, з родинної династії славетних учених і педагогів вищої школи – Рейнгардів: Людвиг Васильович Рейнгард (1886), перший обраний ректор Харківського університету (1905–1906), Володимир Васильович Рейнгард – харківський зоолог (1850–1912), Олександр Володимирович Рейнгард (1883– 1945), ботанік, доктор біологічних наук, засновник Ботанічного саду університету (1929). Разом із братом Леонідом Володимировичем Рейнгардом (1888–1970) стали одними з засновників Катеринославського університету в 1918 р. Обидва завідували університетськими кафедрами аж до початку Другої світової війни. Леонід Володимирович був ембріологом і дуже багато зробив для врятування нашого міста і регіону від малярії. Ось із такої родини вийшов завідувач кафедри педагогіки протягом майже 10 років Ігор Олександрович Рейнгард (1921–2009).
Олександрович Рейнгард (1921–2009). Із червня 1978 р. завідувачем кафедри став молодий учений, доцент, кандидат педагогічних наук Василь Іванович Ткачук, який до цього працював у Дніпропетровському обкомі партії (1973–1977), згодом – доцентом кафедри педагогіки (1977–1996). Значний внесок у розвиток педагогічної діяльності кафедри зробили відомі педагогічному товариству доценти: Діна Антонівна Курченко, Наталія Іванівна Рейнвальд, Тетяна Іванівна Сущенко, Віра Леонтіївна Лебедєва, Неллі Леонідівна Меншикова, Галина Яківна Уголєва, Людмила Федорівна Войтко, Людмила Василівна Чернишова, Євгеній Тимофійович Коробов, Анатолій Олександрович Чугай, Лариса Андріянівна Сухінська, Сергій Михайлович Шейко та ін.
Із 1994 року кафедрою почав завідувати кандидат педагогічних наук, доцент, член-кореспондент Академії наук соціальних технологій, відмінник освіти України Ігор Всеволодович Распопов, учень наукової школи Ігоря Олександровича Рейнгарда. З його приходом розпочалась активна розробка нових навчальних курсів, підготовка до відкриття нових спеціальностей «Психологія та англійська мова і література», «Психологія. Соціальна педагогіка», «Дефектологія» (перепідготовка). Він розширив поле міжнародних зв’язків кафедри, факультету, поїздки на стажування за кордон тощо. Це був керівник європейського рівня, який розумів основи демократизації та гармонізації вищої освіти, її модернізації, поліпшував і дбав про якісну підготовку фахівців із психології, соціальної роботи, соціології та згодом – соціальної педагогіки на факультеті, який був затребуваний в усі часи, а тоді – найбільше. Попит на фахівців із психології, соціальної педагогіки був досить величезним.
Із 1997 р. кафедра стала випусковою за спеціальністю «Психологія. Соціальна педагогіка» і була провідним центром в Україні в галузі соціальної педагогіки, зокрема в науково-практичній реалізації моделі організації волонтерської роботи майбутніх соціальних педагогів в умовах вищого навчального закладу.
Із 2005 р. за вимогою часу було відкрито підготовку фахівців за спеціальністю «Дефектологія» («Корекційна освіта») та проведено набір студентів.
У 2006 р. на кафедрі вперше була захищена докторська дисертація Н. П. Волковою, яка є автором підручників «Педагогіка» (вид-во «Академія», 2007) та «Професійно-педагогічні комунікації» (вид-во «Академія», 2006). Професор Н. П. Волкова була науковим керівником науково-дослідної теми, яку виконувала кафедра: «Удосконалення підготовки педагога до професійно-педагогічної комунікації в системі університетської освіти».
У 2009 році кафедра пройшла акредитацію за спеціальністю «Корекційна освіта» й була перейменована в «Кафедру педагогіки та корекційної освіти», яку очолив кандидат історичних наук, доцент Віктор Антонович Гладуш.
У 2009 р. здійснено 1-й випуск фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» за напрямом 7.01010501 «Корекційна освіта», для чого була створена кафедра педагогіки та корекційної освіти, а пізніше – з 2017 р. – кафедра педагогіки та спеціальної освіти.
З 2010 по 2013 р. на період докторантури В. А. Гладуша у Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова виконувачем обов’язків завідувача кафедри був кандидат педагогічних наук, доцент Євгеній Тимофійович Коробов. Після дострокового захисту докторської дисертації за темою: «Теорія і практика післядипломної педагогічної освіти дефектологів в Україні (друга половина ХХ – початок ХХІ ст.)» за спеціальністю 13.00.03 − «Корекційна педагогіка» (2013) В. А. Гладуш повернувся на кафедру педагогіки та корекційної освіти, очоливши її знову (2013–2017), та у 2015 р. отримавши учене звання «професор».
Із 2017 р. по 2019 р. завідувачем кафедри педагогіки та спеціальної освіти було призначено кандидата педагогічних наук, доцента Сергія Івановича Нетьосова, який згодом був обраний на цю посаду за конкурсом. Сергій Іванович належить до категорії людей зі статусом внутрішньо переміщених осіб: у зв’язку із воєнними діями на Сході країни він змушений був залишити окупований Луганськ, своє місце роботи у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля й переїхати з родиною до м. Дніпро, де розпочав свій професійний шлях у нових умовах, у новому колективі. Із цими завданнями С. І. Нетьосов гідно впорався.
З 2019 н.р. і по 2024 н.р. завідувачкою кафедри призначено кандидата педагогічних наук, доцента Людмилу Миколаївну Ніколенко.
З 2024 н.р. і по теперішній час завідувачкою кафедри призначено доктора педагогічних наук, доцента Сабіну Айдинівну Іванчук.
З 01.02.2025 року кафедра змінила назву на «кафедра педагогіки, дошкільної та спеціальної освіти».
Які б часи не гортали сторінки історії, кафедру педагогіки завжди представляли яскраві особистості, майстри педагогічної праці, експериментатори, люди з високою мотивацією і натхненням, готові творити великі справи.
WordPress Theme
created with
WordPress Website Builder
.