Факультет психології та спеціальної освіти
Дніпровського націон​ального університету імені О​леся Гончара

Наукова діяльність кафедри загальної та соціальної психології

При кафедрі загальної та соціальної психології діє аспірантура за спеціальністю «Загальна психологія, історія психології», виконується 1 докторська та 2 кандидатські дисертації.

Науково-педагогічні працівники сумісно зі студентами факультету здійснюють дослідження в межах наукових тем кафедри
1) «Психологічні ресурси життєстійкості особистості в умовах трансформації українського суспільства»; 
2) «Соціальне благополуччя суб'єкта життєдіяльності як передумова якості його життя». 

Протягом останніх п’яти років викладачі, аспіранти, здобувачі та студенти кафедри загальної та соціальної психології взяли участь у понад 500 міжнародних та всеукраїнських конференціях, опублікували більш ніж 150 наукових статей, у тому числі в журналах, що входять до наукометричних баз даних Scopus, Web of Science.

Співробітниками кафедри одержані патенти на винаходи. 

Кафедра є відповідальною по факультету за випуск  журналу   Journal of Psychology Research , який включено до переліку фахових наукових видань категорії «Б» з психологічних наук (відповідальний редактор – проф., д. психол. н. Кононенко А. О., відповідальний секретар – доц., к. психол. н. Ткаченко Н. В.).
Journal of Psychology Research  – науковий журнал, який є рецензованим виданням, що підтримує політику відкритого доступу до наукових публікацій, в основу діяльності якого покладено публікацію наукових статей з метою їх поширення серед науковців України та за кордоном.  Місія журналу  полягає в наданні представникам наукової спільноти в галузі психології рівних можливостей для публікації результатів своїх досліджень та їх вільного поширення.  Докладніше про журнал можна дізнатися на  сайті, присвяченому його роботі.  

Під керівництвом викладачів кафедри діє  студентський науковий гурток  «Емпіричні дослідження в психології»  (керівник: к.психол.н. Салюк М. А.). Роботи, виконані в межах гуртка, студенти зазвичай представляють у вигляді доповідей на студентській науковій конференції ДНУ ім. О. Гончара, яку факультет проводить щорічно. 

Велику увагу на кафедрі приділяють організації науково-дослідної роботи студентів. Такий підхід сприяє підвищенню зацікавленості студентів у результатах навчання, набуттю практичних навичок дослідницької роботи.

Студенти беруть активну участь у науково-практичних семінарах, конференціях, олімпіадах, конкурсах науково-дослідних робіт, стають учасниками стипендіальної програми ЗАВТРА.UA.

У 2019 та 2020 році студентки Захильняк Ніна (гр. ДС-17-1в) та Дашевська Юлія (гр. ДС-16-2) отримали дипломи ІІ ступеня на Всеукраїнському конкурсі студентських робіт за напрямом «Загальна та соціальна психологія». А в 2021 році на зазначеному конкурсі отримала диплом І ступеня студентка групи ДС-20м-1 Горбаньова Анастасія.  

У квітні 2023 року за підтримки Асоціації психологів вищої школи України (АПВШУ) студентки Бескровна Анастасія (ДС-22м-1), Болотова Аліна (ДС-19-1), Папіна Марія (ДС-19-1), Черевко Анна (ДС-19-2), Шевченко Анастасія (ДП-22-3), Темець Анастасія (ДК-22-1) взяли участь у Всеукраїнському онлайн-конкурсі масйтер-класів «Студенти - студентам!», присвяченому Всесвітньому дню психолога. Усі майстер-класи записані та доступні за посиланням на офіційному youtube-каналі Асоціації психологів ВНЗ України. 

Наразі наукова діяльність кафедри загальної та соціальної психології продовжується, спрямовуючись на одержання та використання нових знань, будуючи науковий ландшафт сучасного українського суспільства та молоді. 

Наукова діяльність кафедри педагогічної та вікової психології

На кафедрі виконується д/б тема «Особливості реалізації психологічного потенціалу особистості на шляху досягнення професійного успіху» (реєстраційний номер 0122U001780  від 17.02.2022). 
У 2023 р. видано колективну монографію:    
Особливості прояву самореалізації студентів в залежності від статі//Психологічні особливості прояву образу Я в контексті особистісного та професійного розвитку : моногр. / Диса О. В., Четверик-Бурчак А. Г., Грисенко Н. В. та ін. – Дніпро : 2023. – 178 с. ( С 100-128)  За матеріалами науково-дослідної роботи в 2022-2023 н. р. співробітниками кафедри було опубліковано 3 статей у фахових виданнях та в зарубіжних періодичних виданнях країн ЕС.                               
Матеріали НДР доповідались на всеукраїнських і міжнародних конференціях, форумах та з’їздах. 3 статті у виданні, яке входить до наукометричної бази данихWOS. 
1.     Asieieva , Y., Morvaniuk, H., Voznyi, D., Chetveryk-Burchak, A., & Storozh, V. (2022). Efficiency of the complex program of psychocorrection of cyber-addictions among middle and late adolescents. Amazonia Investiga, 11(56), 38-47.https://doi.org/10.34069/AI/2022.56.08.4 
2.     Galtseva, T., Saliuk, M., Кutiepova-Bredun, V., Ploshynska, A., & Hrysenko, N. (2023). Peculiarities of personality resilience formation in modern conditions. Amazonia Investiga. №12(62). 2023. Р. 213-220. https://doi.org/10.34069/AI/2023.62.02.21 (стаття Web of science). 

3.     Turubarova Anastasiia, Derevyanko Nataliya, Bulanov Valerii, Sysoiev Oleksii Сherepiekhina Olga Characteristics of academic procrastination of higher education students in the conditions of forced online learning caused by the COVID-19 pandemic and the armed aggression. Portuguese Journal of Behavioral and Social Research Manuscript URL: https://rpics.ismt.pt/index.php/ISMT/authorDashboard/submission/303 

Протягом 2022/2023 н.р. під керівництвом викладачів кафедри педвагогічної та вікової психології здобули призові місця у конкурсі захисту дослідницьких робіт МАН в секції «Психологія»:
  На обласному етапі: 
1 місце – Меньшикова Анастасія «Особливості вибору копінг-стратегій підлітками з різними рівнями адаптованості до військових подій в Україні» (керівник Фролова Н.В.) 
2 місце Кошеваров Д.А. «Особливості зв’язку типу особистості з вибором майбутньої професії старшокласниками» (керівник Четверик-Бурчак А.Г.) 
2 місце – Михайлова Дарія («Міський юридичний ліцей наукового спрямування при Університеті митної справи та фінансів» ДМР) – керівник Диса О.В.)) 
За підсумками науково-дослідної роботи на кафедрах факультету були проведені дистанційні підсумкові конференції разом зі студентами.   На всеукраїнському етапі 3 місце здобула Меньшикова Анастасія з доповіддю «Особливості вибору копінг-стратегій підлітками з різними рівнями адаптованості до військових подій в Україні» (керівник Фролова Н.В.)

Наукова діяльність кафедри педагогіки та спеціальної освіти

Наукова діяльність кафедри охоплює такі аспекти:
1. Удосконалення підготовки фахівців і професіоналів галузі дошкільної, спеціальної та інклюзивної освіти. 
2. Освіта дітей з особливими освітніми потребами різних категорій. 
3. Менеджмент педагогічної діяльності. 
4. Надання соціально-педагогічної підтримки особам з особливими освітніми потребами. 
5. Новітні технології педагогічної взаємодії. 
6. Підготовка здобувачів вищої освіти до викладацької діяльності. 
7. Корекційно-розвиткова робота з дітьми, що мають порушення психофізичного розвитку. 
8. Проблеми діагностики, логокорекції та мовленнєвого розвитку дітей. 
9. Виховання та розвиток особистості дитини з особливими освітніми потребами.  

На кафедрі ведеться науково-дослідна робота за темою «​Диверсифікація моделей професійної підготовки спеціалістів дошкільної та спеціальної освіти у контексті сучасних цивілізаційних викликів» (Державний реєстраційний номер: ).   

Із 2014 року на кафедрі випускається збірник наукових праць «Актуальні проблеми педагогіки» (ISBN ​978-617-645-513-4), що висвітлює сучасні питання теорії і практики вищої школи та спеціальної освіти. Це – наукове видання, у якому представлено результати науково-практичних досліджень здобувачів вищої освіти, спеціалістів-практиків, науковців із питань спеціальної педагогіки, проблем сучасної освіти, практичних і методичних аспектів навчання та виховання, підвищення якості освіти, формування професійної компетентності майбутніх педагогів та викладачів.
Збірник виходить раз на рік. Вимоги до публікації

Попередні випуски можете переглянути за посиланнями:
Випуск 6. 2019.
Випуск 7. 2021.
Випуск 8. 2022.
Випуск 9. 2022.
Випуск 10. 2023.

Друковані варіанти можете переглянути безпосередньо на кафедрі або в бібліотеці ДНУ.